Czym zajmuje się dermatolog?

Lekarz dermatolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wszelkich schorzeń skóry, włosów i paznokci, a także niektórych chorób, które ujawniają się na skórze, w tym nowotworów (np. rumień guzowaty czy czerniak).

Dermatologia obejmuje zmiany skórne, uciążliwe swędzenie, wysypka, nieprzyjemny zapach. Jeżeli zauważasz, że włosy, skóra i paznokcie znajdują się w kiepskiej kondycji to znak, że potrzebna jest pomoc specjalisty.

Schorzenia dermatologiczne

Schorzenia o charakterze dermatologicznym to szeroka gama objawów, które – nieleczone – mogą mieć poważne następstwa. Do chorób dermatologicznych należą m.in. łuszczyca, grzybica, choroby włosów, paznokci, łojotok, a nawet pokrzywka. Regularnym kontrolom dermatologicznym, powinny podlegać także znamiona, które znajdują się na skórze tym bardziej, jeżeli ich kształt, rozmiar lub kolor ulegają zmiano.

Każde niepokojące sygnały, które utrzymują się dłuższy czas, powinny być powodem wizyty u specjalisty dermatologa. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować objawów, mogących świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Jeżeli zauważysz u siebie długotrwałe, nasilające się lub nawracające problemy ze skórą, paznokciami, czy włosami, nie zwlekaj i umów się do lekarza.

Powodami występowania problemów dermatologicznych jest równie wiele, co rodzajów tych schorzeń. Wśród często występujących znajdują się alergie, uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków.

Chorób dermatologicznych jest wiele i każda z nich powinna zostać właściwie zdiagnozowana oraz powinien zostać dobrany właściwy sposób leczenia. Niezależnie od symptomów, jakie u siebie obserwujemy, nie należy się ich wstydzić, krępować czy obawiać. Rolą lekarza dermatologa jest pomoc Pacjentowi w rozwiązaniu jego problemu i przywrócenie lub poprawa stanu zdrowia.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.